Когато даваш – удоволствие ли ти носи това или неудовлетворение? Търсим наслада в почти всичко, което правим – хранене, изкуство, секс. Даването и в частност даряването е още един начин да потърсим удоволствие. Казано научно, стимулираме нивата на допамин. Причините за това може да са съвсем различни.
Професорът по икономика Уилиям Харбау от Орегонския университет провежда поредица проучвания. Целта е да установи как мозъкът реагира на няколко ситуации, когато даваме или плащаме нещо неизбежно, като например данъци.
Една от теориите е, че някои от нас даряват за благотворителност, водени от алтруизъм. Те чувстват удовлетворение от осигуряване на публично благо, като например помощ на нуждаещ се. Те се вълнуват единствено от това, каква полза се предоставя, а не от процеса, който довежда до нея.
Друга теория, наречена “топло сияние”, твърди, че хората обичат сами да взимат решение да дадат някому. Те извличат удоволствие (усещане за топло сияние) от чувството за контрол, точно както бихме предпочели да хвърлим сами заровете при игра на хазарт или да изберем сами числата от лотарията.
Трета теория предполага, че някои хора изпитват удоволствие от дарителството заради по-висок социален статут. На тях им харесва да ги считат за по-богати или щедри. Естествено тези теории не са взаимно изключващи се. Някой може да е мотивиран едновременно от алтруизъм и желание за социално одобрение.
Независимо от подбудите за това, дарителството носи дълбоко чувство на удовлетворение и стойност като човешко същество. Може да ти доставя наслада или просто да се чувстваш полезен, но не забравяй, твоето решение да дариш може да преобърне целия живот на друг човек към по-добро.
Да подкрепим кампанията
#ВсякоДетеЗаслужава история с бъдеще