Според някои изследваня между 40% и 80% от децата с аутизъм имат проблеми със заспиването, качеството и продължителността на съня. Основно тези проблеми се свеждат до:
- Трудности при заспиване;
- Непостоянна рутина на заспиване ;
- Неспокоен сън;
- Често събуждане или събуждане прекалено рано.
На какво се дължат проблемите със съня при децата с аутизъма?
За сега учените нямат сигурен отговор на този въпрос. Съществуват различни теории – неразбиране на т.нар. „социални знаци“; нарушено отделяне на мелатонин (хормон на съня); повишена сензитивност към допир, светлина, звук; състояние на тревожност.
Какви са последиците от наличието на проблеми със съня?
Наличието на проблеми със съня оказват влияние върху качеството на живот на детето и върху цялостното му здраве. Изследване показва, че при децата с аутизъм е налице връзка между липсата на сън и наличието на следните характерни особеностти:
- Агресия;
- Депресия;
- Хиперактивност;
- Увеличаване на поведенческите проблеми;
- Раздразнителност;
- Обучителни трудности;
- Възраст 1-3 години: 12-14 часа сън на ден
- Възраст 3-6 години: 10-12 часа сън на ден
- Възраст 7-12 години: 10 – 11 часа сън на ден

Как да помогна на детето ми да спи по-добре?
Лекарствата за сън за деца трябва да се ползват само в краен случай и с лекарско предписание. Възможо е да подобрите качеството на съня на детето си чрез различни промени в начина му на живот или чрез използването на натурални средства, подпомагaщи заспиването:
- Избягвайте да давате стимуланти като кофеин и захар на детето ви преди лягане.
- Изградете режим и рутина за лягане: слагайте детето да спи по едно и също време всяка нощ.
- Помогнете на детето ви да се успокои преди лягане, като му четете книжка, направите масаж на гърба или му пуснете тиха и спокойна музика.
- Поне един час преди лягане детето не трябва да стои пред екран – да гледа телевизия, да е пред комютър, да играе на видео игри и пр.
- За да предотвратите сензорно разсейване през ноща, затъмнете максимално прозорците на стаята в която спи детето, постелете пода с дебел килим, уверете се, че вратата на стаята не скърца. Уверете се, че температурата на стаята и материята на завивките отговарят на сензорните нужди на детето ви.
- Попитайте педиатъра си дали е уместно да дадете на детето си преди лягане мелатонин. Това е диетична добавка и често се използва като помощно средство при заспиване за преодоляване на джет лаг. Може да помогне за нормализиране на цикъла заспиване – събуждане при деца с аутизъм. Изследванията направени досега, показват, че мелатонина е ефективен и безопасен.
- Говорете с психолог за използването на терапия с ярка светлина. Излагането на детето на ярка светлина сутрин, може да помогне да се регулира отделянето на мелатонин в организма, като му помогне да се чувства по-будно през деня.
Източник: https://www.webmd.com/brain/autism/helping-your-child-with-autism-get-a-good-nights-sleep
Искаме да помогнем на деца с аутизъм
Затова организирахме кампанията #ВсякоДетеЗаслужава история с бъдеще. Подкрепи тази инициатива, за да помогнеш за изграждането на терапевтичен център за деца с проблеми в развитието и комуникацията.
Заедно можем много!