Особеностите в храненето се описват за типични за децата с проблеми в сензорната преработка, трудна регулация на емоциите и поведението и при някои случаи на опозиционно поведение и аутистичен спектър, НО не е задължително да се проявяват при всяко дете. Всички изброени прояви е възможно да се демонстрират с различна сила и интензивност, а някои от тях никога да не забележите! Винаги имай предвид, че подобни проблеми могат да са временни и преодолими!
Храненето е основен жизнен процес, свързан с приемането, преработването и усвояването на храна. Храната е необходима за изграждане и обновяване на клетките и тъканите, осъществяване и регулиране на жизнените функции на организма, както и на компенсиране на изразходваната от него енергия. За да бъде здравословно, храненето трябва да е балансирано и разнообразно. Освен чисто физиологична функция, храненето, когато е споделено, има и социализираща функция. Споделеното хранене, било с членовете на семейството, приятели или компания, влияе положително на психичното здраве. То дава възможност хората да общуват един с друг, да се изслушват и да споделят преживявания. Създава се чувство на свързаност с другите.
Хранителни навици при деца и младежи с аутизъм
Разнообразното и споделеното хранене за много деца и хора от аутистичния спектър са неприсъщи. Между 70% – 90% от децата с аутизъм се хранят избирателно, с ограничен брой храни. Често проявяват ритуална привързаност не само към храната, но и към мястото, на което се хранят, хората, с които се хранят, начина, по който е сервирана храната. Разгледай всички слайдове долу, за да разбереш подробности:
Подкрепи кампанията
#ВсякоДетеЗаслужава история с бъдеще